Понеділок, 21.10.2019, 23:31
ДНЗ 
"ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ"
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мои статьи

Відкритий тематичний позакласний захід викладача хімії та біології Загороднюк Ольги Анатоліївни

19 січня 2013 року викладач хімії та біології Загороднюк Ольга Анатоліївна з метою узагальнити, закріпити та поглибити екологічні знання про природу рідного краю, розширити кругозір про живі організми Бессарабії, які знаходяться під охороною, виховати активну життєву позицію, любов до природи рідного краю, правильне з нею спілкування, бажання вивчати її, відповідальне ставлення до навколишнього середовища, провела серед учнів І-ІІІ курсів ДНЗ "Ізмаїльський професійний ліцей" відкритий тематичний позакласний захід - усний журнал "Вони мають жити".


Під час заходу учні познайомили всіх присутніх із представниками флори і фауни Бессарабії, які занесені до Червоної книги.


Так, наприклад, рогіз вузьколистний— багатолітня водна і болотяна трав'яниста рослина. Використовується в народній медицині, володіє бактерицидною, антисептичною, кровоспинною і ранозагоювальною дією. Кореневища багаті крохмалем.


Сальвінія - у селах України, у Білорусії і Росії є таке повір'я, що в ніч на свято Івана Купали квітне папороть. І той, хто знайде її квітку, буде щасливий. Але, на жаль, квітки папороті ніхто ніколи не бачив. Адже в папороті не буває кольорів. Сальвінія плаваюча – це плаваюча по поверхні води папороть з короткими стеблами, на яких попарно розташоване округле листя яскраво-зеленого кольору завдовжки до 1,5 см, щільно покриває воду в болотах і повільно поточних річках. У сальвінії немає коріння, розводять в акваріумах і паркових ставках.

Водяний горіх, чилім, прикріплюється до дна. Він опускає для цього торішній горіх, і той неглибоко укорінюється в грунті. Але, якщо потрібно, він може відірватися від дна і плисти за течією, а потім знову укорінятися. Плоди живильні, їх їдять в свіжому вигляді, запікають в золі, відварюють, перемелюють на борошно, додаючи у випічку.

 

Ефедра двоколоскова - багатолітній, гіллястий, вічнозелений чагарник заввишки 20 - 50 см. Уся рослина отруйна, але соковиті шишкоягоди їстівні. Рослина лікарська, харчова. Суха трава використовується в медицині.


Латаття - квітка неймовірної краси, 5—20 см у діаметрі, із слабким ароматом, воістину гідний поклоніння. Тому біле латаття носить горді звання «цариця вод» і «північний лотос». У слов'ян латаття біле, відоме як легендарна «одолень-трава», була обов'язковим інгредієнтом усіх приворотних засобів. Вважалося, що латаття — це русалки, які вдень сплять, перетворившись на крупні білі лілії, і лише вночі приймають свою справжню подобу. Той, хто дбайливо відноситься до кольорів латаття, знаходиться під захистом Водяного царя. Тому латаття біле використовувалося і як охоронна квітка — вважалося, що взята з собою в далеку дорогу, вона захистить від злих людей, негоди, здолає будь-яке зло. По плечу лататтю білому і здолати різні хвороби — воне відвіку використовувалося в медицині як протипухлинний, протизапальний, болезаспокійливий і заспокійливий засіб.


Дельфін афаліна - досягає довжини 3 метри і маси 350-400 кг. Афаліна здатна пускати фонтани на висоту до 1,5 м. Дельфіни мають крихітні вуха, але основну частину звуків вони уловлюють нижньою щелепою, по нервах якої ці сигнали передаються в мозок.


Каравайка має довжину 56 см. Дорослі птахи забарвлені в темно-бурий колір з бронзовим і зеленим металевим відливом. Молоді — бурі без відливу, на голові і шиї біле штрихування, що пропадає з віком.


Крапчастий ховрах - один з найдрібніших мешканців степу і південного лісостепу. Заселяє узбіччя доріг, вигони, схили балок, поклади, віддаючи перевагу піднесеним місцям. Харчується в основному злаками. Самці дещо більше за самок.


Болотяний лунь або очеретяний лунь - птах сімейства яструбиних. Харчується дрібними птахами, яйцями, рибою, жабами, ловить дрібних звірів. Загальна довжина 49—60 см, маса 500—750 г, довжина крила 36—43 см, розмах крил 110—140 см. Самки значно більші за самців.


Звичайна колпиця - довжина до 1 м, вага-2 кг, розмах крил 115—135 см. Забарвлення біле, дзьоб і ноги чорні. У шлюбному вбранні розвивається чубок на потилиці і охриста пляма в підставі шиї. Вага споживаної їжі складає 331 г риби на добу. За одне годування колпиці виловлюють зазвичай 30-50 дрібних. Корм в шлунку колпиці за 2 години перетравлюється на 50%. Вороги сіра і чорна ворона — неспеціалізовані хижаки, що знищують кладки яєць і пташенят, а також орлан-білохвост. З наземних хижаків гнізда колпиць в очеретах можуть розоряти кабани.


Зелений дятел - довжина 33 см, розмах крил 44 см, вага 250 г. Дятел - санітар лісу, ніколи не довбає здорове дерево, лише пошкоджене. Їжу може знаходити і на землі. Згідно з древньою легендою, на дятла був перетворений римський бог лісів і полів Пик за те, що відкинув любов чарівниці Кирки. Він був сином Сатурну і батьком Фавна. Змальовували його частіше за все хлопцем з дятлом на голові і жезлом в руках.


Рожевий пелікан - довжина тіла 175 см. Розмах крил — до 360 см. Вага до 15 кг. Дзьоб довгий, до 47 см. Горловий мішок великий, такий, що сильно розтягується і може вміщати до 22 кг води. Ноги короткі. У добу з'їдає 1,5 кг риби. Його дивну фігуру всі добре знають. Давно уразив пелікан уяву вразливих людей. У християн - символ самовідданої материнської любові. Він нібито власні груди розриває, щоб нагодувати голодних пташенят. (У кучерявих пеліканів в шлюбному періоді горло і зоб червоніють, звідси, очевидно, і легенда). У дельті Дунаю - 2 види пеліканів: рожевий і кучерявий; і обидва занесені в Червону книгу України.


Орлан - білохвост - найкрупніший пернатий хижак Придунав'я. Розмах крил досягає 2,4 м, а маса - 6,5 кг. Полює в прибережних зонах. Основною їжею є водоплавні птахи, риба і дрібні ссавці, взимку вони харчуються також і падаллю.


Велике нічне павине око - найбільший метелик Європи. У розмаху крил він досягає 15 см. Скільки ж треба нектару йому, щоб насититися?! Виявляється, ні крапельки! Ні квіткового нектару, ні якої-небудь іншої їжі не треба йому — за все своє життя метелик нічого не бере в рот. Та і рота-то у нього немає. А живе велике нічне павине око за рахунок запасів, накопичених гусеницею. Самки виділяють спеціальні статеві феромони. Завдяки цьому самці здатні "учуяти" самку на відстані до 11 км. Літає вночі, у польоті його цілком можна прийняти за яку-небудь птицю або кажана. Єгиптяни поміщали душу людини в нічного метелика.

У греків уособленням безсмертної людської душі була Психея — дівчина з крилами метелика. Перетворення гусениці на нерухому, "мертву" лялечку, а потім на дивного легкокрилого метелика порівнювалося із смертю людини і вивільненням з тіла доспілої для іншого життя душі.

 

Метелик мертва голова - найтовщий метелик Європи: черевце важить до 5 г. Ця лускокрила комаха здійснює неймовірно довгі перельоти: наших метеликів відловлювали на Кольському півострові і навіть в Норвегії. Давним-давно стала героїнею похмурих розповідей і легенд. Але, прославившись як вісниця смерті, війни і хвороб, вона виявилася в положенні без провини винуватої... Вона і справді може налякати: метелик з'являється лише увечері і в нічний час — великий, сильний, стрімкий. Розмах його крил досягає 15 сантиметрів! До того ж у польоті він видає відчутне басовите гудіння. Але куди більше може налякати нерухома мертва голова. Коли він сидить, розпрямивши крила, на спинці у нього явно читається моторошнуватий малюнок у вигляді черепа і схрещених кісток. Власне, ця-то жовта мітка і перетворила безневинного метелика на «породження пекла», що обіцяє однією своєю появою всі кари Господні.


Білуга - найкрупніша прохідна риба, що досягає більше 4 метрів довжини і маси більше 1 тонни, може жити до 100 років. Статевої зрілості досягає в 15 років, може нереститися багато раз в житті. Після нересту скачується назад в море. За способом живлення білуга — хижак, що харчується переважно рибою.


Стерлядь — риба сімейства осетрових. Довжина тіла до 125 см, важить до 16 кг. На відміну від інших осетрових, усе життя проводить в прісній воді. Вона найдрібніша з них. Харчується комахам донними безхребетними, охоче поїдає ікру риб. Восени, у вересні, збирається на глибоких ділянках річок (ямах), де проводить усю зиму в малорухливому стані, не харчуючись.


У траві сидів коник... Найбільший європейський коник (безкрилий) - дибка степова є хижою комахою, веде переважно нічний спосіб життя, під час якого полює на дрібніших коників, богомолів, жуків і клопів. Зустрічаються самки величиною 75 мм. Вид цікавий ще і тим, що розмножується без участі самців.


Категорія: Мои статьи | Додав: ptu (24.02.2013)
Переглядів: 1009 | Рейтинг: 5.0/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Пошук
...
НМЦО
Copyright MyCorp © 2019